Siirt Fıstığı Fiyatı Uçtu Gidiyor.

Siirt ekonomisine yılda 400 milyon TL gelir sağlayan Siirt fıstığında bu yıl rekoltenin çok iyi olmasına karşın artan fiyatlar adeta altınla yarışıyor.

Geçen yıl rekoltesi 20 bin ton iken fiyatları 30-40 TL arasında satılan Siirt fıstığı, bu yıl yarı yarıya bir artış göstermesine karşın iç piyasada 50 TL, dış piyasada ise 100 TL’nin üstünde satılıyor.
Siirt Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi Sorumlusu ve Siirt Fıstık İşletme Tesisi Görevlisi Erol Avcı, Siirt fıstığının üreticiye katma değerini değerlendirdi. Siirt fıstık fiyatlarının iç piyasada 50-55 TL, dış piyasada ise 100 TL’nin üzerine çıkmasının Gaziantep ve Şanlıurfa’daki tüccarların Siirt’teki iç piyasaya yönelmesinden kaynaklandığını aktaran Erol, “Fıstık İşleme Tesisi ilimize katma kıymet sağlamaya başladı. Çünkü fıstık piyasası yükselmeye başladı. Bu yıl tutarların yüksek olmasının bir sebebi de https://xn--siirtfstk-0pbc.com Gaziantep’te fıstık olmaması ve oradaki tüccarların ilimize yönelmesinden kaynaklanıyor. İç piyasada 50-55 liraya ulaşan fıstık dış piyasada 100 TL’nin üzerine çıktı. Hatta yurt dışındaki bazı istasyon ve havaalanında 13,5 Euro’ya 250 gramının satıldığı görülebiliyor. Üreticimizin yüzünü güldürmeye devam ediyor ve artan bu katma kıymet Siirt ekonomisini geliştirecektir” dedi.

Uzun yıllar Siirt’te fıstık satıcılığı meydana getiren ve kaliteli fıstık ile il dışından sipariş alan Ramazan Özbilici, 16 yıldır ilk kere fıstık fiyatlarının bu kadar yükseldiğine tanıklık ettiğini söylemiş oldu. Özbilici, “İlimizde fıstıkta son senelerın en yüksek rekoltesini elde ettik.  siirt fıstığı Bu yıl rekolte çok iyi allah bolluk vermiş. Bizde fıstık kilosu 30-45 TL arasındadır. çok rağbet var. Hem il içinden hem il dışından fıstığa ciddi bir talep var. Muhtemelen tutarların artması bundan kaynaklanıyor” diye mevzuştu.

Bazı vatandaşlar ise artan tutarların arz-talepten kaynaklandığını, Siirt fıstığına sadece il içinde değil, dış piyasada da ciddi bir rağbet bulunduğunu, artan rağbetin fiyatlara yansıdığını, dış pazarda bazı kuruyemişçilerde 100 TL’nin üstünde satılmış olduğunı söylemiş oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir